تبلیغات
وبلاگ علمی - پژوهشی دبیران تاریخ منطقه یک تهران - دیدار با مجلس مشروطه!
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : زهرا غفاریان
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
وبلاگ علمی - پژوهشی دبیران تاریخ منطقه یک تهران
والعصرOان الانسان لفی خسرOالا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبرO
در   روز  شنبه 16 آذر 92 با همراهی گروه کوچکی از دبیران منطقه یک و شش تهران  سیری در مجلس مشروطه،کتابخانه شماره دو و بخش نشریات داشتیم.این برنامه از طریق بخشنامه اطلاع رسانی شده بود.

درباره کتابخانه و موزه مجلس

كتابخانة مجلس كه كمی پس از شروع به كار مجلس قانونگزاری به سال 1286 خورشیدی شكل گرفته بود ، به صورت نهادینه شده در سال 1303 به همت ارباب كیخسرو شاهرخ تأسیس گردید.

      

ارباب كیخسرو شاهرخ دوره‌های متوالی به عنوان نماینده مردم در مجلس حضور داشته و بالغ بر 30 سال به عنوان كارپرداز خدمات شایان توجهی انجام دادند، ایشان كه ید بیضائی در انجام امور فرهنگی داشت با قبول پیشنهاد آقای اسماعیل آشتیانی ( كه از دوستان ارباب و از شاگردان استاد كمال‌الملك بودند) مبنی بر ایجاد نمایشگاهی متشكل از آثار برجسته استاد كمال الملك، با تهیه و جمع آوری نقاشی‌های بی نظیر استاد قصد ایجاد موزه‌ای با نام استاد كمال الملك را نمودند و به همین منظور در 1310 تعدادی از آثار برجستة ایشان را خریداری نمودند.

       استاد كمال الملك كه از نیت ارباب مطلع گردید چند اثر دیگر از آثار بی نظیر خود را به موزة مجلس اهداء نمود و به تبع از استاد، جمعی از شاگردان برجسته ایشان كه در زمینة نقاشی فعالیت داشتند نظیر استاد اسماعیل آشتیانی، محمود اولیاء و علی محمودی بخشی از آثار خود را به موزه اهداء نمودند.

       اگر چه شاید هدف ارباب كیخسرو شاهرخ از ایجاد موزه، موزه‌ای به منظور محلی برای تمركز، جمع‌آوری و نگهداری آثار استاد كمال الملك بود لیكن منجر به ایجاد موزه‌ای در مجلس گردید كه هم اكنون آن را تحت عنوان موزة مجلس شورای اسلامی می‌شناسیم.

       موزة مجلس از زمان شكل‌گیری تا سال 1377 در یكی از طبقات ساختمان شمارة یك كتابخانة مجلس مستقر بود كه در این تاریخ به تشخیص و تصمیم هیأت امناء كتابخانه به ساختمان كاخ موزة نگارستان در جوار كاخ سنای سابق انتقال یافت، كاخ موزة نگارستان كه از فضایی ایده‌آل و از هر نظر موزه‌ای برخوردار بود تا سال 1382 تحت عنوان موزة مجلس شورای اسلامی محل نگهداری و نمایش آثار موزة مجلس بود و پذیرای میهمانان و هیأت‌های پارلمانی بسیاری بود. در این مدت علاوه بر آثار نقاشی استاد كمال الملك وشاگردان ایشان، تابلوها، آثار نقاشی و هدایای منحصر به فرد دیگری نیز به مجموعه آثار موزه اضافه گردید كه از سوی هیأت‌های پارلمانی، شخصیت‌های سیاسی خارجی و داخلی به مجالس شورای ملی سابق و شورای اسلامی اهداء شده‌اند.

       در تیر ماه 1382 یكسال پیش از انتقال محل مجلس شواری اسلامی به ساختمان جدید(هرم) در بهارستان، ساختمان موزه مجلس به مجلس خبرگان رهبری تحویل گردیده و آثار و اشیاء موزه مجلس به بهارستان منتقل گردید. و از آنجائی كه محلی در مجموعة جدید بهارستان برای موزه در نظر گرفته نشده بود تا سال 1387 آثار و اشیاء موزه‌ای در گنجینه‌های مجلس نگهداری شدند.

       در اواخر دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بود كه رئیس محترم مجلس موافقت خود را مبنی بر اختصاص بخشی از ساختمان مشروطه به موزه اعلام نمودند و این امر در اوایل دوره هشتم صورت عملیاتی به خود گرفت.

       موزه مجلس شورای اسلامی كه پیشتر شامل آثار هنری، نقاشی، صنایع دستی بود در بازگشائی و آغاز به كار جدید، شاهد اضافه شدن بخش تاریخی بویژه تاریخ مشروطه و معاصر در خود می‌باشد.


از دیگر اقداماتی كه در راستای تكمیل راه‌اندازی مجدد موزه انجام شده نیز می‌توان به راه‌اندازی وب سایت موزه مجلس شورای اسلامی اشاره كرد، پایگاه اطلاع رسانی موزه مجلس شورای اسلامی در سال 89 فعالیت خود را آغاز كرد سرفصل های ارائه شده (منوی اصلی) شامل موارد ذیل می باشند:

موزه مجلس / گالری ها / تاریخ مجلس / مجموعه ها / ساختمان مشروطه / رویدادها / راهنمای بازدید / ارتباط با موزه

بخش‌های سایت در حال تكمیل هستند، به ویژه در بخش معرفی اشیاء ما تقریبا از تمام موزه های كشور در این زمینه جلوتر هستیم  و در فاصله کمی از زمان  افتتاح مجدد توانستیم در زمینه معرفی اشیاء موزه در فضای مجازی پیشرفت خوبی داشته باشیم، همین امر موجب شد كه ارتباطات بیرونی خود را هم از طریق اینترنت و فضای مجازی با كتابخانه ها، موزه ها ومراكز مرتبط افزایش دهیم.

در بخش گالری ها توضیحات و راهنمایی فضاهای موزه همراه با تصاویرشان ارائه شده است، بخش تاریخ مجلس مروری دارد بر حوادث و رویدادهای کلیه ادوار مجلس شورای ملی(سابق) و مجلس شورای اسلامی، مجموع ها نیز شامل تو ضیحات و طبقه بندی مجموعه ها یا اشیاء موزه مجلس می باشد، که تصاویر این اشیاء و آثار  را با كیفیت مطلوب در این پایگاه اینترنتی ارائه می دهد که علاوه برعنوان و معرفی مختصر اشیاء و آثار، تصاویر آنها نیز قابل مشاهده است. برخی از اشیاء موزه مجلس شورای اسلامی كه تا پیش از افتتاح جدید موزه در انبار نگهداری می شد و هم اینك به سالن اصلی موزه منتقل شده است در سایت معرفی شده است، این مجموعه ها شامل مجموعه تابلوهای استاد كمال الملك، استاد اسماعیل آشتیانی، استاد محمود اولیا ، تابلوهایی با عنوان رجال تاریخی و مجموعه متنوع دیگری است، كه به همراه شناسنامه كوتاه تابلوها بر روی وب سایت ارائه شده است. مجموعه دیگر مجموعه آثار و اشیاء متعلق به مجلس شورای ملی سابق، مجموعه نشان های اهدایی مجالس كشورهای خارجی و ... است. تصاویر كامل اشیاء پس از عکاسی کامل آنها در سایت ارائه خواهد شد.

همچنین تلاش خواهد شد تا تصاویر مجموعه نسخه های نفیس مصور خطی و خوشنویسی كه در اختیار كتابخانه مجلس شورای اسلامی است  در مجموعه مصور پایگاه موزه ارائه شود ،چراکه در موزه های بزرگ دنیا، تبلیغات و ارائه نسخه های مصور و ارزشمند خطی یك ضرورت مهم و قابل اجرا تلقی می شود. و هنر نگارگری ایرانی در اوج هنرهای جهان قرار دارد و این خود دلیلی بر ضرورت ارائه نسخه های خطی مصور كتابخانه در سایت موزه مجلس است، كه البته هنوز این فرصت پیش نیامده است كه بتوانیم به نحو شایسته این آثار را معرفی كنیم.

در بخش ساختمان مشروطه، اطلاعات وپژوهشهای مربوط به ساختمان تاریخی موزه یعنی ساختمان مجلس شورای ملی و دوره های تحول این ساختمان بررسی می گردد.

صفحه رویدادها نیز اخبار و برنامه های موزه را اطلاع رسانی میکند، و اطلاعات مربوط به تماس ها و ارتباط با موزه و راهنمایی جهت بازدید از موزه نیز در دو صفحه راهنمای بازدید و ارتباط با موزه، ارائه شده است.

البته ذكر این نكته حائز اهمیت است كه كلیه مراحل فنی برنامه نویسی وگرافیكی وب سایت، در داخل خود مجموعه موزه صورت گرفته است بدون اینكه نیاز به كارشناسان متخصص خارج از مجموعه باشد.


نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 19 آذر 1392 :: نویسنده : زهرا غفاریان
نظرات ()
شنبه 18 شهریور 1396 11:38 ق.ظ
Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of folks that I think would really
appreciate your content. Please let me know. Thank you
سه شنبه 22 فروردین 1396 11:02 ب.ظ
Wonderful article! We will be linking to this particularly
great article on our website. Keep up the great writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 

قالب وبلاگ